Jak se kreslí sen

TAJEMSTVÍ PROZRAZENO

V Čechách jsme totiž začali přemýšlet, jak tuhle obří novinku, dosud naše tajemství, sdělíme rodině. Přemýšlíme, jak jim teď, když už jsme právoplatnými majiteli pozemku, všechno řekneme.

Máme nápad! Ukážeme jim video ze Srí Lanky, na jehož konci bude náš pozemek. Video jsme tedy sestříhali a uvidíme, co se bude dít.

Konečně koukáme společně s rodiči na video a v tom naši říkají: „Se tam procházíte, jako by vám to tam patřilo.“

A je to! S Péťou se smějeme a přikyvujeme. Sami sebe slyšíme, jak poprvé říkáme: „Je to tak, ten pozemek nám patří.“

Naši na nás koukají nevěřícně, jsou v šoku. A já se jim vůbec nedivím. Být na jejich místě, měla bych to úplně stejně. Všechno jim tedy hned vyprávíme. Jsme toho plní. Vyprávíme každý detail, co všechno jsme na Srí Lance zažili a jak těžké to bylo. Snažili jsme se jim vysvětlit, že tohle je náš sen. Sen, který se stává skutečností.

Asi se jim hlavou honilo milion myšlenek. Muselo to pro ně být těžké. O to víc nás překvapila jejich reakce. Čekali jsme od nich třeba i nadávání, nebo alespoň vysvětlování, jestli jsme se nezbláznili. Ale přišla slova, která nám vyrazila dech:

„Je úžasné plnit si sny. Nejdůležitější je, abyste byli šťastní. Je to pro nás samozřejmě těžké, ale to je normální. Tak vzhůru do toho!“

Tolik podpory jsme nečekali. Bylo to všechno tak dojemný. Je úžasné, když vás rodiče psychicky podpoří i v těch nejbláznivějších nápadech. Jsme za takové rodiče moc vděční. Ne každý má takové štěstí. A vědět, že za naším rozhodnutím nikdo nestojí, bojovalo by se nám dál daleko hůř. Takhle jsme načerpali další sílu se do toho pustit. Ještě párkrát ji při budování budeme potřebovat. A to velmi brzy.

Plány, plánky, náčrty aneb malujeme si to růžově.

Začíná plánování, jak by měl náš dům vypadat. Ta nejhezčí část. Člověk má tolik nápadů a těší se, až je bude moct realizovat. My máme jasnou představu. Chceme vytvořit domov, který bude domovem nejen nám, ale i vám, našim návštěvníkům. A z toho vycházíme. Toužíme po rodinném domě, kde rodinu budeme tvořit my spolu s vámi!

Bereme do ruky tužku a začínáme kreslit. Nejdřív kreslíme jen tak na papír různé verze. Po čase se nám začíná pod rukama objevovat varianta, která se líbí nám oběma. Péťa tak může začít tvořit náš domov (vlastně i váš domov!) ve 3D programu. Projekt tak dostává úplně jiné grády. Už to není jen kreslení, domov se opravdu rýsuje a my vidíme jeho skutečnou podobu. Pochvalujeme si, jak se nám Péťovo původní povolání hodí. Ne každý by dokázal v počítači postavit dům. A my ho právě v počítači vidíme poprvé. Je to úžasný pocit.

Jen ještě musíme doladit rozměry. Nejsme profíci, takže to střílíme od boku. Metr sem, metr tam. Neděláme si s tím velkou hlavu. Tu si teprve dělat budeme, až zjistíme, že každý metr jsou velké prachy 🙂

Smutné loučení

Zatím ale neřešíme „detaily“, nevíme, kde budou zásuvky a světla a jiné „maličkosti“, ale potřebujeme dům začít realizovat. To znamená odletět na Srí Lanku. Jenže to není jen tak a my se tak musíme postavit obrovské výzvě.

Potřebujeme ještě našetřit nějaké peníze. Každá kačka se počítá. Rozhodujeme se tedy, že já zůstanu doma v ČR a budu ještě vydělávat a Péťa poletí na Srí Lanku sám, aby rozhoupal stavbu. Ach jo, vůbec se nám od sebe nechce. Navíc se nejedná o pár dní, ale o 3 dlouhé měsíce.

Je to tu. Jsme na letišti. Musíme se na nějaký čas rozloučit. V hlavě sice máme sen, ale občas pochybujeme, jestli děláme dobře. Moje oči se proměňují ve vodopády a nejdou zastavit.

Bylo to obrovské loučení. Pro oba moc těžké. Ale my to zvládneme, ujišťujeme se.

Až teď s odstupem, kdy už jsme dávno zase spolu, můžu v klidu napsat: ANO, ZVLÁDLI JSME TO!

1. měsíc na Srí Lance: Hledá se architekt!

Na Srí Lance už na nás čekají povinnosti, které nám nedají odpočinout a ani si uvědomit tu šílenou vzdálenost, která nás od sebe dělí. V první řadě je teď potřeba sehnat místního architekta, který náš projekt překreslí do místních měrných jednotek. Na Srí Lance se totiž nepoužívá metrická soustava, ale angloamerická, takže se měří v palcích. Jenže náš dům byl rozkreslený v metrech, což je první problém. Jako druhý bod musíme získat stavební povolení.

Pán ze stavebního úřadu, který by nám měl stavební povolení udělit, má syna, který je „prý“ architekt. Takže je to jasné. Musíme ho vzít, jinak bysme to povolení taky vůbec nemuseli dostat 🙂

Proč ne, stejně někoho potřebujeme a úkol to není nijak těžký. Chceme po něm jen, aby překreslil náš projekt do místních rozměrů. To přeci nemůže dopadnout špatně. Jenže jsme zapomněli, že jsme na Srí Lance, takže jak to dopadlo?

„Architekt“ vypadal, že to nikdy nedělal. Přišel s vlastním nákresem, kde nám změnil úplně všechno, co šlo. Jinak velká okna, jinak velké dveře, vše jinak umístěné. Tohle jsme přeci nepotřebovali! Nejtěžší nakonec bylo přesvědčit ho, že nepotřebujeme nový projekt. Že jen chceme, aby překreslil ten náš dům do jejich měrných jednotek. To zní jednoduše, ne? No, tak asi nebylo. Povedlo se to až naposedmé 🙂

2. měsíc: Dostaneme stavební povolení?

První měsíc utekl jako voda a začal druhý. Ke stavebnímu povolení je potřeba nekonečně dokumentů a začíná se s vyměřením pozemku. Péťa mi posílá video, jak se na Srí Lance vyměřuje náš pozemek. Smíchy jsem se válela pod stolem. VIDEO NA FB

Na pozemek přijeli starší pánové. Takoví dědové, kteří se pohybovali jako lenochodi. Trvalo jim snad celý den, než dům vyměřili. Ale naštěstí se jim to povedlo napoprvé.

Do toho Péťa hledal stavební firmy, které by nám daly cenové nabídky. Ty můžou být velmi rozdílné, od těch levnějších až po velmi drahé. My jsme se rozhodli vzít stavebníka, který byl úplně nejlevnější, ale hlavně nám byl na pohled nejsympatičtější. Dokonce to vypadalo, že má mnoho zkušeností a plno dobrých nápadů, které se můžou hodit. To jsme ještě nevěděli, že tady je vlastně jedno, jestli dům stavíte s nějakým místním Frantou, nebo se stavební firmou 🙂

DSC01263
DSC01268
DSC01262

3. měsíc: Začínáme stavět!

A tak je to tady. Začínáme stavět. Péťa je na místě, já jsem v duchu neustále s ním. Tak začal ten velký příběh. Dnes víme, že to je příběh NEKONEČNÝ 🙂

Ale začalo se a to nás nakoplo dál. Největší radost nám ale přinesl Péťův návrat do Čech. Konečně spolu! Co vám budu povídat, přivítání bylo jak scéna vystřižená z romantického filmu.

Návrat domů i do reality

A zatím co my jsme měli romantiku v ČR, začali jsme si pomalu uvědomovat, že stavba na Srí Lance žádná procházka růžovou zahradou nebude. Po měsíci rychle zpátky na Srí Lanku a tentokrát už spolu. Stále to byl a je náš sen, který získává reálné tvary. Pořád myslíme na ty hezké chvíle, které na Srí Lance spolu s vámi zažijeme, až bude všechno hotovo. Při těch starostech tady nám moc pomohlo, když jsme se rozhodli zapnout facebook a říct o nás světu 🙂 Rychle se kolem nás vytvořila komunita, která nám poskytuje skvělou podporu. Jsme moc rádi, že vás máme! Děkujeme

×