SVÁTKY A FESTIVALY NA SRÍ LANCE

Buddha na kopci Sri Lanka

Hledáte festivalové dobrodružství?

Tato země je skrytým drahokamem, pokud jde o její kulturu a tradice. Festivaly a svátky jsou šťastné, velkolepé a naprosto krásné, stejně jako samotná země.

Pojďme se na ně společně podívat 🙂

[dt_fancy_image image_id=“1332″ width=“600″ height=“400″ border_radius=“1px“ image_decoration=“shadow“ shadow_blur_radius=“2px“ shadow_spread=“2px“ shadow_color=“rgba(214,214,214,0.6)“]

Na Srí Lance se dodržuje více svátků než například v kterékoliv evropské zemi. Celkem jich je více jak sto, nicméně jsou v nich započteny všechny neděle, což je den, ve který se nepracuje a děti nechodí do školy.

Připadne-li svátek na neděli, přesouvá se pracovní volno zpravidla na nejbližší pracovní den.

Většina svátků vychází z lunárního kalendáře, takže jejich termíny se rok od roku trochu mění.

Na Srí Lance se slaví také každý úplněk tzv. (Full Moon Day), na který připadá den pracovního volna. Během tohoto dnu je zakázán prodej alkoholu a obchody s alkoholem mají zavřeno.

Nejvýznamnější úplněk je v květnu tzv. (Vesak day) na nějž připadá Buddhovo narození a osvícení.

Mezi nejdůležitější svátky patří Nový rok, který Sinhálci a Tamilové slaví 14. dubna.

[dt_fancy_image image_id=“1315″ width=“600″ height=“400″ border_radius=“1px“ image_decoration=“shadow“ shadow_blur_radius=“2px“ shadow_spread=“2px“ shadow_color=“rgba(214,214,214,0.6)“]

ESALA PARAHERA

Srílanským svátkem nabízejícím největší podívanou je bezpochyby velkolepý Esala Perahera v Kandy.

Jde o svátek k uctění památky Buddhova Zubu, který je uložen ve stejnojmenném Chrámu právě v Kandy. Perahera trvá deset dní, přičemž jejich velkolepost a bujarost během deseti dnů postupně narůstá. Průvody posledních nocí nabývají gigantických rozměrů – účastní se jich okolo tisíce tanečníků, bubeníků, polykačů ohně a stovka nádherně ozdobených slonů.

Posledním a nejdůležitějším slonem v procesí je Raja, který nese na zádech zlatou schránku, v které je uložen posvátný Buddhův zub. Tento svátek lze jednoduše charakterizovat jako výbuch barev a hluku. Jedná se o jedinečný zážitek, který musíte vidět na vlastní oči.

[dt_fancy_image image_id=“1334″ width=“600″ height=“400″ border_radius=“1px“ image_decoration=“shadow“ shadow_blur_radius=“2px“ shadow_spread=“2px“ shadow_color=“rgba(214,214,214,0.6)“]
[dt_fancy_image image_id=“1330″ width=“600″ height=“400″ border_radius=“1px“ image_decoration=“shadow“ shadow_blur_radius=“2px“ shadow_spread=“2px“ shadow_color=“rgba(214,214,214,0.6)“]

PŘEHLED NEJVÝZNAMĚJŠÍCH SVÁTKŮ 2019

15. ledenTamil Thai Pongal – doba sklizně, důležitá událost pro Tamily, kteří oslavují Boha Slunce. Zajímavá podívaná především na severu ostrova.

20. ledenDuruthu Perahera – festival na oslavu první Buddhovi návštěvy Srí Lanky – probíhá v Kelaniyi nedaleko Kolomba.

4. únorNational Day – Den nezávislosti, kterou Srí Lanka získala v roce 1948. Vojenská přehlídka v Kolombu na Galle Rd.

4. březenMahasivarathri Day – hinduistický festival.

20. březenMadin Full Moon Poya Day – hlavním tématem tohoto svátku je Buddhova cesta.

13. – 14. duben budhistický i hinduistický Nový rok

19. dubenGood Friday – Velký pátek – oblast Negombo.

1.květen May Day – 1. máj.

18. květen Vesak Poya – spojený s Buddhou – připomíná jeho narození, osvícení a smrt. Na ulicích se rozdává jídlo zdarma a svátek vrcholí zapálením papírových lampiónů a končí poutí na Adamovu horu.

16. červen Poson Full Moon Poya – buddhistický festival úplňku v Mihintale, odkud se buddhismus rozšířil do celé Srí Lanky.

7 – 17. červenec Esala Parahera – hlavní svátek budhistů k uctění památky Buddhova zubu v Kandy. Patří mezi nejvelkole-pější festivaly v celé zemi.

27. říjen Deepavali – pětidenní svátek světel, kterým hinduisté oslavují vítězství dobra nad zlem.

25. prosinec Christmas Day – Vánoce.

Recommended Posts