Střed ostrova

Adamova Hora Sri Lanka

ADAMOVA HORA

Adamova hora je 2 224 metrů vysoká a je velkým symbolem a tisíce let vyhledávaným cílem mnoha poutníků všech možných náboženství. Výstup na horu se stal ale velmi populární i mezi turisty. A to především pro impozantní výhled při východu slunce, kdy uvidíte magický stín hory v pravidelném tvaru trojúhelníku. I proto se na výlet vyráží zpravi-dla brzy ráno, respektive ještě v noci. Výstup totiž zabere minimálně čtyři hodiny času a je poměrně náročný. Je třeba počítat s velkým převýšením a často měnícím se počasí během cesty.

Na Adamovu horu by prý měl každý srílančan alespoň jednou v životě vystoupit. Podle jedné z legend se hora jmenu-je podle Adama, který po vyhnání z ráje jako první stoupl na Zemi právě na tomto místě. Podle jiné zase, že Buddha zde nechal svou šlápotu po cestě do ráje. Rozhodně doporučujeme, aby na toto místo šlápla i vaše noha, ať vám nic podstatného ze Srí Lanky neunikne.

MALÁ ADAMOVA HORA

Pokud se vám výšlap na Adamovu horu zdá příliš náročný, nenechte si ujít alespoň návštěvu tzv. malé Adamovy hory – Little Adam´s Peak. Zde je Adamův vrcholek jen 1 141 metrů vysoký a výstup rozhodně není tak náročný. Na horu se vydáte z krásného horského městečka Ella a během cesty se budete kochat neuvěřitelnými čajovými plantážemi.

Zhruba v půlce cesty na malou Adamovu horu si můžete užít trochu adrenalinu a sklouznout se po půl kilometrovém laně. A to pořádnou rychlostí. Najdete zde vůbec první Zip Line, která na Srí Lance vznikla. A to prostě musíte vy-zkoušet.

Více info o Zip Line: zde

Little adams peak sri lanka
Ella Rock Sri Lanka skala

SKÁLA ELLA

Pokud si troufnete ještě dál a ještě trochu výš, než je malá Adamova hora, můžete vyrazit na Ella Rock, skálu, která se tyčí nad horskou vesničkou stejného jména. Působivý vrchol je ve výšce 1 350 metrů a vede na něj výrazně náročněj-ší cesta než na malý Adamův vrchol na druhé straně údolí. Jen upozorňujeme, že cesta není zrovna moc turisticky značená. Na skále se vám ale naskytne tak nádherný výhled do okolí, že i tento výstup za to rozhodně stojí.

 

ŽELEZNICE A OBLOUKOVÝ MOST

Když už budete v Elle, měli byste navštívit i 30 metrů vysoký železniční most, který je umístěn uprostřed džungle a čajových plantáží. Tento pozůstatek nádherné koloniální architektury je volně přístupný a můžete se po něm i projít. S jeho devíti oblouky se skutečně jedná o architektonický skvost.

Železniční trať v těchto místech je obecně plná zajímavostí, proto byste si jízdu vlakem mezi čajovými plantážemi a národní rezervací Horton Plains určitě neměli nechat ujít.

Zeleznicni most Sri Lanka
Horton plains - Hortonovy plane sri lanka

NÁRODNÍ PARK HORTONOVY PLÁNĚ

Národní park je tichým, klidným a zároveň čarovně zvláštním místem, který je jako stvořený pro trekování pod dvě-ma nejvyššími vrcholy Srí Lanky, horami Kirigalpotta a Totapola. Mírně zvlněná náhorní plošina se nachází ve výšce 2 000 metrů nad mořem a nabízí nespočet přírodních krás. Hluboké lesy, rozlehlá jezera i dechberoucí vodopády. Díky mlžnému počasí budete mít pocit, že se nacházíte spíše někde ve Skotsku, než na tropickém ostrově.

Právě tady můžete dojít až na Konec světa. Tak se říká místu, kde plošina náhle končí 800 metrů hlubokým srázem. Výhled tu bývá nejlepší od ledna do března a nejlepší denní doba pro návštěvu je brzy ráno. To proto, aby výhled nebyl zastřen mraky. NP Horton Plains je jediný parkem na ostrově, kde se můžete po vyznačených stezkách prochá-zet jednoduše sami.

ČAJOVÉ PLANTÁŽE

Srí Lanka je opravdovou čajovou velmocí. Po Indii je druhým největším vývozcem čaje na světě. A to už je na tak malý ostrov pořádný výkon. Ten pravý černý čaj, který si doma v České republice dopřáváte k snídani, bude velmi pravděpodobně právě odsud. Čajové plantáže zde najdete na rozlehlých kusech území a pojedete-li do hor vlakem, budete uchváceni nepřeberným množstvím plantáží na všech kopcích okolo. Plantáže hrají snad všemi odstíny zelené barvy a na nich vás uhranou barevně oděné sběračky čajových lístků.

Čaj se na Srí Lance pěstuje v mnoha oblastech. Ty nejkrásnější plantáže jsou nejspíše okolo Nuwara Eliya a Ella, ale najdete je i okolo Galle, Ratnapury a hlavního města Kandy. Bez fotky z čajových plantáží se snad ze Srí Lanky nikdo domů nevrací. Věříme, že i vy budete uchváceni těmito úžasnými scenériemi.

cajova plantaz sri lanka
Cajova tovarna Sri Lanka

TOVÁRNY NA ZPRACOVÁNÍ ČAJE

Pokud jste milovníci čaje,tak si nesmíte nechat ujít návštěvu jedné z čajových továren, kterých je na území Srí Lanky hned několik. Během krátké prohlídky, která může trvat i jen 15 minut, se toho dozvíte o pěstování a zpracování čaje hodně. Jsme si jistí, že mnohé informace pro vás budou úplně nové. A že vás ani nenapadne, že to co si dopřáváte každý den, je vyráběno tisíce kilometrů daleko, právě zde, v tomto unikátním přírodním prostředí. Na konci prohlídky bývá zvykem ochutnávka čajů, které si tu samozřejmě můžete i velmi levně zakoupit.

Mezi nejznámější čajové továrny patří například Mackwoods. Mezi další patří Dambatenne Tea Factory, která dodá-vá čaj slavné značce Lipton. Tuto továrnu najdete po cestě na nádhernou vyhlídku zvanou Lipton´s Seat. Britský podnikatel Lipton, zakladatel značky stejného jména, toto místo miloval a často zde sedával. Proto vyhlídka nese právě jeho jméno.

VODOPÁDY

Srí Lanka má údajně největší koncentraci vodopádů ze všech zemí na světě. Pohled na některý z nich vás tak při putování po Srí Lance určitě nemine. Především v oblasti srílanských hor naleznete téměř sto vodopádů a vodopádků, které jsou často ukryté před zraky turistů v čajových plantážích i v údolích zcela mimo běžné turistické trasy. Na jiné naopak narazíte doslova na hlavní cestě.

Mezi nejznámější vodopády patří Bambarakanda, Diyaluma, Ramboda, Baker´s a Ravana. Nejvyšší místní vodo-pád měří až 263 metrů. Vodopády jsou osvěžující zastávkou při cestách po Srí Lance a my vám návštěvu některých z nich zase musíme jen doporučit.

Vodopady - Sri Lanka

SLONÍ SIROTČINEC – THE ELEPHANT FREEDOM PROJECT

Dostat se do bezpečné blízkosti slonů je na Srí Lance možné například v sirotčinci The Elephant Freedom Project. Jako jeden z mála sirotčinců na Srí Lance nekouká na peníze a nechce z turistů sedřít kůži. Sirotčinci jde především o to, aby se se slony zacházelo důstojně a aby sloni žili v dobrých podmínkách a bezpečném domově. Návštěvu si určitě nenechte ujít. Zažijete tu setkání slona v uvolněné a klidné atmosféře, která je příjemná nejen pro vás, ale hlavně pro slony. Je zde kvůli tomu omezený počet návštěvníků za den a proto je nutné si udělat rezervaci předem. Vybrat si mů-žete půldenní nebo celodenní program se slonem. Sirotčinec se nachází 1,5 hodiny od města Kandy.

Více info o sirotčinci: zde

Slon v Udawalawe Sri Lanka

Doufáme, že i v tomto článku jsme vás něčím překvapili a třeba i povzbudili k tomu na Srí Lanku vyrazit. Jsme tady pro vás a s každým výletem do neznáma vám moc rádi pomůžeme. I kdybychom napsali tisíce slov, nedokážeme popsat atmosféru této unikátní země, která má svoji vlastní kulturu, tradice i ojedinělou přírodu. Přijeďte za námi a přesvědčte se sami. Věříme, že nebudete litovat a Srí Lanka vás dostane tak, jako dostala nás.

×