Města kulturního trojúhelníku

KANDY

Začneme kde jinde než v Kandy, ve městě, do kterého míří mnoho turistů s cílem poznat srílanskou kulturu. Toto posvátné město protkané buddhistickými chrámy bylo posledním hlavním městem sinhalských králů. Město je součástí světového dědictví UNESCO, což je zárukou opravdu výjimečného zážitku.

Zásadní památkou je Chrám Posvátného Buddhova zubu. Jedná se o jeden z nejposvátnějších buddhistických svatostánků. Chrám ukrývá podle svého názvu artefakt, který věřící uctívají.

V Kandy si nenechte ujít ani tradiční srílanské tance, které můžete vidět v kulturním centru Kandy Lake Club. Představení probíhají ve večerních hodinách a rezervaci na tuto ojedinělou show si můžete zarezervovat přes internet.

KANDY zahrada

V tomto druhém největším městě Srí Lanky doporučujeme i návštěvu botanické zahrady, která nabízí únik od neutichajícího rušného města. Na návštěvu si určitě vyhraďte více času. Můžete si s sebou vzít i nějaké ty dobroty a spojit podívanou s relaxem a piknikem. Vyrazte nejlépe brzy ráno a v zahradě si užijte třeba celé dopoledne.

Chrám Dambulla

DAMBULLA

Jednou z nejúžasnějších památek ostrova je chrámový komplex Dambulla, který je také zapsán na seznam UNESCO. Krásné skalní chrámy plné maleb a soch Buddhy v různých velikostech, srílanských králů a božstev, stojí za návštěvu. Výzdoba zachycuje Buddhův život, skutky a významné události v životě Srílančanů. Pět historických chrámových jeskyní doplňuje moderní Zlatý chrám, který byl postaven teprve nedávno. Od nového chrámu se k jeskyním dostanete vycházkou po schodech, které vás dovedou až na místo. Výlet je často spojován s návštěvou Lví skály, která je jen nedaleko odsud.

LVÍ SKÁLA SIGIRIYA

Další významnou památkou UNESCO, kterou přímo musíme doporučit, je Lví skála, resp. skalní pevnost Sigiriya. Skála je ztuhlou magmatickou zátkou vyhaslé sopky, která upoutá vaši pozornost již z dálky. Téměř 200 metrů vysoká skála je jeden z největších symbolů Srí Lanky, na jehož vrcholu naleznete pozůstatky paláce, který tu vznikl v 5. století. Vychutnat si můžete ale i neuvěřitelný výhled na terasovité zahrady, jezírka a zeleň v okolí. Esteticky upravené celky patří údajně mezi první okrasné zahrady na světě.

V současné době stojí vstup na skálu na místní poměry dost peněz. V přepočtu cca 700 korun. Ale návštěva je to tak speciální a pro Srí Lanku typická, že se vyplatí je investovat. Výšlap na skálu je poměrně náročný, i když se to zespodu nezdá. Zvládne ho nakonec ale každý. Jen doporučujeme nezapomenout na dostatek vody a nějakou tu svačinu na doplnění energie. Opět je dobrý nápad vyrazit brzy ráno, kdy tu není ještě tolik turistů.

Skála Sigiriya
PIDURANGALA Skála

PIDURANGALA ROCK

Pokud netoužíte po davech turistů a přelidněnou Sigiriyu si právě proto klidně necháte ujít, vyzkoušejte méně známý skalní monument, který se nachází téměř naproti Lví skále.

Bonusem je, že ani vstupné tu není tak vysoké, nejsou tu ty obávané davy a přitom velkolepý výhled se vyrovná hoře Sigiriya. Na skálu se vyráží od chrámu Pidurangala Rock Temple, kde najdete i ležícího Buddhu. Náročnější výstup je vyvážen nezapomenutelným výhledem do džungle. Navíc i odsud uvidíte posvátnou Lví skálu a můžete udělat unikátnější fotky než většina turistů. Co takhle třeba za východu slunce?

Polonawarua Sri Lanka

POLONNAWURA

Polonnaruwa je bývalé královské a druhé nejstarší město na Srí Lance. Dnes v něm můžete vidět pozůstatky města z dob jeho největší slávy. Archeologický park je velmi rozsáhlý a procházet ho pěšky by zabralo rozhodně celý den. Lepší je proto zapůjčit na místě kola. I tak počítejte, že v parku strávíte zhruba 3 hodiny. Mezi nejzajímavější místa patří určitě ruina královského paláce, kruhový chrám Vatagade a Čtyřúhelník, což je skupina zřícenin. Zaujmou vás určitě i buddhistické monumenty ve tvaru polokoule, kterých v areálu najdete několik.

Samozřejmě jako na mnoha místech Srí Lanky i tady potkáte opice, krávy a další zvířata. Zeleň dokonale doplňuje archeologické stavby a místo má díky tomu opravdu ojedinělou atmosféru. Není divu, že i toto místo je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

ANURÁDHAPURA

Vzhledem k svému umístění je Anurádhapura turisticky nejméně navštěvovaným bývalým královským městem, které ale také má mnoho co nabídnout. Opět se jedná o významnou srílanskou archeologickou lokalitu, kde na velké ploše najdete množství buddhistických klášterů a pozůstatků starověkých budov. Většina památek se nachází v centru starého města, ale přesto jsou poměrně daleko od sebe. Namasírujte si nožky, protože pokud je budete chtít projít všechny, nachodíte mnoho kilometrů. Odměnou vám bude cesta zpět v čase, na které potkáte třeba i posvátný strom buddhistů Srí Mahá Bodhi, kupolovitý monument Ruvanvelisaya, Mosazný palác nebo buddhistický klášter Issarasamana.

ANURÁDHAPURA Sri Lanka
Chram Mihintale Sri Lanka

MIHINTALE

Když už budete v městě Anurádharupa, vyrazte 13 km na východ, kde leží horský vrchol, na jehož samotnou špičku vede přes 1 800 schodů. Tento vrchol je považován za kolébku buddhismu, protože údajně právě tady buddhismus na Srí Lance zapustil své kořeny a odsud se začal šířit celou zemí. Na vrcholu se vám naskytne úžasný výhled na přírodu kolem. Na místě uvidíte obrovského bílého sedícího Buddhu a několik kupolovitých staveb, které jsou buddhismus tak typické.

I sem je dobré vyrazit brzy ráno. Většina trasy se musí zdolávat bez bot a proto cesta po rozpálených schodech v pozdějších hodinách není nic příjemného.

Až budete vyrážet na cestu, nezapomeňte, že na Srí Lance se dodržují určitá kulturní pravidla. Do chrámu byste měli chodit bez bot a především dát pozor na to, abyste měli zahalená kolena. Doporučujeme mít s sebou na cestování po památkách třeba lehký velký šátek, který si můžete kdykoliv uvázat kolem pasu. Určitě ho využijete i jinak. Třeba si s ním ještě rádi zakryjete spálená ramena. Koupit si ho můžete klidně až na místě. Alespoň si domů odvezete i nějaký ten praktický suvenýr.

Cesta do kulturního trojúhelníku je cestou do minulosti této magické země. Určitě by si ji neměli nechat ujít všichni ti, kdo se zajímají o historii, nebo ti, na které staré památky dýchají zvláštním kouzlem. Poznáte zase něco víc o Srí Lance a budete vědět, z jakých podmínek tato země vznikla a co ji dává její jedinečnou kulturu.

×