Jihozápad, východ a sever ostrova

RAFTING A CANYONING

Nemusíte být experti, abyste si na Srí Lance užili pořádné dobrodružství na vodě. I když kromě začátečníků si místní divokou vodu můžou užít právě i experti. Srí Lanka nabízí velkou řadu nespoutaných říčních toků s různými stupni peřejí, a tak si vybere opravdu každý. 

Nejznámější divokou řekou pro provozování raftingu je Kelani u městečka Kitulgala, kterou najdete jihozápadně od Kandy. Na místě si můžete pronajmout průvodce a půjčit veškeré vybavení, včetně helem a záchranných vest. Vybrat si můžete z jednohodinového programu, nebo můžete na vodě strávit klidně půl dne i se zařízeným obědem.

rafting sri lanka

Když budete mít raftování dost, nebo vám prostě nafukovací lodě vůbec nesedí, vyzkoušet můžete i canyoning (čti „kaňoning“). Jedná se o způsob zábavy, kdy sami v plovací vestě a helmě zdoláváte kaňon, kterým teče potok nebo říčka. Plavete, brodíte se, zdoláváte vodopády, skáčete do tůní a hlavně si vodu neskutečně užíváte v té nejčistší podobě a úplně napřímo. Uvidíte, že klouzání po hladkých kamenech vás bude bavit.

vodni skutr

ZÁBAVA NA VODĚ

Pokud jste vodní živel a hledáte vzrušení a mokré dobrodružství, určitě nezapomeňte navštívit Bentotu. Bentota je původně malá rybářská vesnice, která leží na jihozápadním pobřeží Srí Lanky. Dnes se jedná o letovisko plné hotelových resortů, kam se jezdí především za nádhernými širokými plážemi, korálovými útesy, ale i právě vodními sporty. Kromě oceánu zde najdete i lagunu, kde se dá provozovat windsurfing, vodní lyžování, půjčit si vodní skútr, nebo se třeba taky jen pohodlně vykoupat. Vyrazit můžete i na říční safari na řeku Bentota, podle které se letovisko jmenuje.

I když je tady poměrně velké množství turistů, městečko si kupodivu ponechává svůj klidný ráz. Až budete ze všech těch sportů pořádně propláchnutí, nezapomeňte si odpočinout třeba na pouličním trhu s pestrou nabídkou ovoce, zeleniny a ryb.

POTÁPĚNÍ A ŠNORCHLOVÁNÍ

Na Srí Lance je mnoho míst, kde se dá kvalitně potápět a šnorchlovat. Jedním z nich je rozhodně městečko Hikkaduwa, které se díky impozantním korálovým útesům a hojnosti tropických ryb řadí mezi ty úplně nejlepší. Zvláště na jihozápadním pobřeží, kde je ideální sezóna od listopadu do dubna. Ve vodě můžete vidět velké množství exotických ryb, želvy i celé přenádherné korálové rezervace.

Ve městě dlouhodobě sídlí vyhlášená potápěčská škola, kde jsou vám PADI instruktoři k dispozici po celou sezónu jak pro úplné začátky, tak i pro certifikaci. Pod vedením zkušených potápěčů se můžete vydat k jedněm z nejpůsobivějších vraků a útesů na Srí Lance. Ať už se budete potápět s přístroji, nebo jen šnorchlovat, určitě vás místní podmořský svět dostane. Možná se vám ani nebude chtít nad hladinu, kde vládne čilý turistický ruch. Pokud ale máte rádi noční život, určitě si tu najdete svůj oblíbený bar, kde to bude žít až do rána. A druhý den můžete vyrazit třeba surfovat do nedaleké oblasti Niragama, která je pro surfaře rájem.

rybicky
leceni ajurveda

AJURVÉDSKÁ CENTRA

Srí Lanka je opravdovou kolébkou ajurvédské medicíny. A právě na jihozápadě Srí Lanky naleznete nejvíce ajurvédských center s ubytováním, protože aby měla ajurvédská kúra opravdový efekt, měla by trvat nejméně jeden až dva týdny. Cílem takového pobytu je většinou generální úklid našeho organismu. Součástí je podporování vyváženého životního stylu a provádění určitých terapií jako např. bylinné terapie, koupele a masáže v kombinaci s pročišťovacími a revitalizačními technikami jako je jóga, meditace a speciální (obvykle vegetariánská) strava. Samozřejmostí je úplné zdržování se alkoholu.

Pokud hledáte dovolenou, na které chcete okusit tuto 5 000 let starou medicínu, poznat své tělo a dojít k rovnováze celého organismu, Srí Lanka je ten správný cíl.

DEŠTNÝ PRALES SINHARAJA

Sinharaja je nížinný deštný prales, který je na Srí Lance úplně posledním existujícím deštným pralesem. I to je důvod, proč je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. I proto, že deštné pralesy mizí pomalu ale jistě z našeho zemského povrchu, jeho návštěvu rozhodně doporučujeme. Tento národní park je Mezinárodní biosférickou rezervací a jedná se o chráněné území celosvětového významu.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu je období od prosince do dubna a od srpna do září. Do parku nemůžete vyrazit jen tak na vlastní pěst, ale je nutné si obstarat povolení k návštěvě, které vydává srílanský Forest Department. Na jeho základě se můžete po parku pohybovat, ale vždy pouze v doprovodu průvodce. To má ale své výhody. Neexistuje nikdo povolanější, kdo vás upozorní na všechnu tu unikátní faunu a flóru. Na třech základních stezkách, které mají od 5 do 14 km, potkáte velké množství původních srílanských zvířat, motýly, hady, opice, ptáky, hmyz a šelmy, jejichž přirozené prostředí na Srí Lance jinak téměř zaniklo.

sinharaja vodopad 2

Dozvěděli jsme se, že odborníci tvrdí, že poslední deštný prales zmizí za méně než 40 let. I toto smutné proroctví je důvodem, proč bychom národní park Sinharaja neměli na našich cestách po Srí Lance vynechat.

AKTIVITY NA VÝCHODĚ

arugam bay

PLÁŽ A SURFING V ARUGAM BAY

Rybářská vesnička Arugam Bay nabízí vyhlášenou pláž, která je známá především jako Mekka surfařů. Najdete tu jedny z nejlepších vln na Srí Lance a přitom i nekonečnou nádhernou pláž. Vlny jsou tu především v letním období divoké, vhodné pro pokročilé surfaře, ale i tak tu najdete místa, kde se dá vykoupat.

Překrásné písečné pláže lákají k relaxaci a opalování. V moři pak najdete i korály a pestrobarevný podmořský život. Pokud jedete na Srí Lanku v letních měsících především za surfováním, vaše cesty určitě povedou sem.

ŠNORCHLOVÁNÍ

Za nádherným šnorchlováním byste měli vyrazit na ostrůvek Pigeon Island. Holubí ostrov je od pevniny vzdálený asi kilometr. Kolem tohoto ostrůvku se nacházejí jedny z nejzachovalejších korálových útesů na Srí Lance, proto je místo od roku 2003 zařazeno mezi národní parky.
Během šnorchlování tu potkáte hejna ryb a rybek, ale narazit můžete i na karetu obrovskou nebo dokonce žraloka černoploutvého. Ale nemusíte se bát. Tento druh žraloka je plachý a na lidi neútočí. Výlet zabere zhruba 2,5 hodiny a zážitek bude trvat po celý život.

holubi ostrov
yala narodni park

YALA NÁRODNÍ PARK

Yala je největší národní park na ostrově a právě kvůli své velikosti 125 tisíc hektarů se dělí do pěti bloků. Do parku se dostanete pouze s řidičem průvodcem a v džípu. V parku je údajně nejvyšší koncentrace leopardů na světě, které můžete – když budete mít štěstí – v brzkých ranních hodinách zahlédnout. Dále tu můžete narazit na krokodýly, slony, jeleny indické, buvoly, šakaly, opice a divoké kance. Křoviny, pastviny, písečné pláže i jezírka jsou jako vystřižené ze safari prospektů.

Nejlepší měsíce pro návštěvu parku je období únor až červenec, kdy tu ale bohužel narazíte také na velké množství turistů. Návštěva Yala tak někdy připomíná spíše přehlídku safari džípů, které se sjíždějí ve velkém počtu u každého nebohého zvířete.
Pokud tedy neberete návštěvu tohoto parku jako turistickou nutnost, raději sem možná ani nejezděte. Určitě můžete zvolit jiný národní park, kde toho bude hodně k vidění.

Na místě můžete zakoupit různě dlouhé vstupenky, které se neliší jen dobou strávenou v parku, ale také územím, které je možné vidět. Vybrat si můžete od několikahodinových vjezdů až po celodenní safari, případně zkusit i noční safari. Nutno říct, že nejvíce zvířat ale uvidíte v brzkých ranních hodinách.

AKTIVITY NA SEVERU

kiteboarding v negombu

KITESURFING

Sever ostrova je, i vzhledem k jeho nedávné politické minulosti, nejméně navštěvovanou oblastí Srí Lanky. Dnes už není sever zapovězený, ale na turisty tu přeci jen stále nejsou úplně připraveni. Úplně jiné je to ale na severozápadě Srí Lanky, na poloostrově Kalpitiya.

Kalpitiya je údajně jeden z nejlepších kitesurfových spotů v jihovýchodní Asii. Vítr tu fouká po celý rok, ale ty nejlepší podmínky vládnou během května až září. Pokročilí jezdci si tu najdou ty nejlepší místa stejně jako začátečníci, kteří mohou trénovat na laguně.

Poloostrov oplývá i neuvěřitelnou přírodou, která láká i ostatní turisty, nejen kitesurfaře. Nicméně pořád je toto místo masovým turismem nedotčené. Kalpitiya je tak ideálním místem pro všechny, kteří hledají absolutní zážitek v podobě kombinace adrenalinových vodních sportů a úchvatné přírody.

Možná jste dočetli článek, možná i ty předešlé, a teď se vám honí hlavou, že Srí Lanka toho nabízí tolik, že vlastně nevíte kam vyrazit dřív.

Tento magický ostrov opravdu nabízí pro každého něco. I to je důvod, proč se stal naším domovem a proč jsme se rozhodli vytvořit pro naše návštěvníky zázemí právě tady.

PŘIJEĎTE A POZNEJTE ZEMI, KTERÁ VÁS CHYTNE ZA SRDCE. MY TU BUDEME, ABYCHOM VÁM PORADILI třeba právě to, kam vyrazit dřív, co neminout a jak si Srí Lanku vychutnat do poslední minuty.

×