Výlety kolem nás – Jih ostrova

POZOROVÁNÍ VELRYB A DELFÍNŮ

Vzdálenost: 20 minut

Neexistuje moc míst na světě, kde můžete spatřit největší savce planety – plejtváky obrovské. Jsme šťastní, že zrovna kousek od nás se objevují v nejpočetnějších skupinách na světě. Tyto 30 metrů dlouhé a 170 tun vážící velryby si prostě nemůžete nechat ujít. Pozorování majestátních živočichů, ale i třeba delfínů, je možné uskutečnit lodí nebo letadlem.

Lodě vyplouvají z přístavu v Mirisse v ranních hodinách. Délka výletu závisí na tom, jak vám bude přát štěstí. Nejprve je potřeba velryby najít. Výlet trvá zhruba 4 hodiny.

Pokud se rozhodnete zvolit letadlo, nebudete velrybám tak blízko, ale zase se vám naskytne pohled na Srí Lanku z ptačí perspektivy. Vzlétá se z malého pobřežního městečka Koggala.

Delfiny Sri Lanka Velryby

SAFARI NÁRODNÍ PARK UDAWALAWE

Vzdálenost: 3 hodiny

Podívejte na fešáka. Divoké slony můžete na Srí Lance vidět ve volném přírodě a jejich přirozeném prostředí během celodenního výletu, na který vyrážíme v ranních hodinách. V národním parku Udawalawe jich mají nejméně 400. Kromě slonů můžete vidět i krokodýly, buvoly, opice, varany a spousty ptáků, motýlů a dalších zvířátek. I když je to vzhledem ke vzdálenosti už trochu větší výlet, milujeme ho. Je to něco opravdu unikátního. Na Srí Lance můžete slony vidět tam, kde jsou skutečně doma. Při projížďce parkem, která trvá přibližně tři hodiny, uvidíte opravdovou srílanskou přírodu.

Ideální doba na pozorování zvířat je od prosince do dubna, v ranních hodinách, kdy na zvířata není velké vedro. Park o rozloze 308,2 km2 je jen lehce zarostlý, převažují pastviny a křoviny a díky nedostatku husté vegetace máte větší šanci zvířata zahlédnout.

SURF

Vzdálenost: 10 minut

Mnoho turistů vyráží na Srí Lanku právě kvůli surfování. Ty nejlepší vlny se dají chytit jen na pár místěch světa a Srí Lanka k nim rozhodně patří. Velkou výhodou je to, že tu naleznete surfové spoty nejen pro experty, ale i pro úplné začátečníky. Není divu, že se tu každý rok pořádají i surfové závody, kdy je opravdu na co koukat.

Hned kousek od nás najdete jeden z nejlepších surfových spotů, který se nachází ve vesničce Weligama. Je to místo, kde najdete beach break. To znamená, že vlny se lámou o písečné dno. Nemusíte se tak obávat korálů, které určitě nejsou pro začátečníky. Weligama díky tomu nabízí surfování i pro začátečníky, kteří si tu mohou sjet svou první pěnu. Ale zároveň se tu nachází i vlny pro pokročilé. V místě je možné zapůjčit surfové vybavení i využít služby instruktora.

Surfing na Srí Lance je hodně populární a ostrov toho má hodně co nabídnout. I proto jsme se rozhodli, že o surfování na Srí Lance napíšeme samostatný článek. Tak si na něj počkejte!

NÁDHERNÉ PLÁŽE

Vzdálenost: 5 minut

Kde jinde než na Srí Lance objevovat nekonečné pláže s jemným zlatým pískem. Ostrovní stát obklopený Indickým oceánem nabídne každému přesně to, co hledá. Romantické bělostné pláže v malých zátokách i široké pláže bičované větrem a vlnami. Jen 5 minut od našeho domu můžete svoje plážové choutky uspokojit. A když si pronajmete skútr, můžete začít velké objevování a tak se dopravit mimo turistické lokality, kde se můžete kochat plážemi, kde jediný otisk lidské stopy bude ten váš. Ať už navštívíte jakoukoliv pláž, buďte si jistí, že bude překrásná a že budete unešeni.

HADÍ FARMA

Vzdálenost: 30 minut

Bojíte se hadů a už jen při přečtení nadpisu se vám zježily chlupy na těle? Na hadí farmě není důvod! Při návštěvě tohoto speciálního místa budete po celou dobu pod dohledem a vedením zkušeného majitele této farmy. Ten jedovaté hady odchytává v místech, kde nejsou vítáni a ohrožují lidi, tedy blízko obydlí. Pán majitel je již třetí generací lovců hadů a mimo to vlastní i velké množství přátelských hadů, které si můžete pohladit nebo dokonce podržet. Slibujeme, že i pro lidi se strachem z hadů je to zážitek na celý život. Farma se nachází na Horagoda Rd., jen půl hodinky jízdy od nás.

ŽELVÍ ZÁCHRANNÉ STANICE

Vzdálenost: 15 minut

Pět ze sedmi druhů mořských želv na světě přichází na pobřeží Srí Lanky naklást svá vajíčka, proto je potřeba se o tuto stále klesající populaci starat a chránit ji. Mnohá vajíčka se totiž ani nevylíhnou, protože je vyhrabávají toulaví psi nebo sběrači, kteří je přeprodávají či jedí. Na Srí Lance tak existují želví záchranné stanice, které se snaží vajíčka vykupovat za vyšší cenu, než by sběrači dostali na trhu a skončili tak jako kulinářský artikl v místních restauracích nebo domácnostech. Do záchranných stanic také přinášejí lidé poraněné želvy nebo želvy s nějakým hendikepem, které by ve volné přírodě nepřežily. Zaplaceným vstupným zároveň podporujete chod center a tím tak záchranu dalších mořských želv.

Želví stanice se nachází v Koggale, jen pár minut od našeho domu. Je to místo, kde bychom dokázali strávit hodiny a hodiny. Můžete vidět želví mláďata i dospělé jedince s krásně zbarvenými krunýři a hlavně se dozvědět mnoho zajímavých informací o jejich životě. Malou želvičku si můžete dokonce v podvečerních hodinách vypustit do moře, protože právě tady se malé želvičky líhnou a pobývají v betonových bazéncích, než se můžou pustit vstříc oceánu.

RYBÁŘI NA KŮLECH

Vzdálenost: 10 minut

Tuhle fotku zná snad každý. Snad na všech turistických prospektech jsou rybáři na kůlech znázorňováni jako symbol Srí Lanky. A asi tomu tak skutečně je, i když toto řemeslo už dávno není jen obživou rybáře, který zdědil kůl po svých předcích. Dnes jsou kůly spíše využívány jako atrakce pro turisty, kterým rybáři rádi za poplatek zapózují. Vzhledem k tomu, že to je ale jediný způsob, jak tuhle rybářskou tradici na Srí Lance udržet, můžeme být rádi, že to tak je. Jen díky tomu si můžete z dovolené přivézt unikátní fotografie, které jsou pro tento ostrov tak typické.

Kůly najdete jen 10 minut od našeho ubytování. Jsou zatlučené při pobřeží, vybavené speciálními sedátky, z kterých rybáři loví ryby tak, aby je neplašili. Určitě to stojí za podívanou.

ŠNORCHLOVÁNÍ A POTÁPĚNÍ

Vzdálenost: 15 minut

Srí Lanka je právem nazývána perlou Indického oceánu a díky své poloze nabízí potápění a šnorchlování na světové úrovni. Podél jižního pobřeží Srí Lanky můžete pod mořskou hladinou potkat velké množství tropických ryb, překrásně barevné korálové útesy i fascinující vraky lodí.

Unawatuna nabízí možnost vyzkoušet si potápění do 10 metrů bez certifikátu. Potápět se jezdí ráno kolem osmé až deváté hodiny. Další centra najdete i v Mirisse a ve Weligamě. Všechny podvodní aktivity jsou samozřejmě vedeny proškolenými a zkušenými UDI a PADI instruktory, kteří se postarají o vaši bezpečnost a hlavně pořádný zážitek z potápění.

ČAJOVÁ PLANTÁŽ BÍLÉHO ČAJE

Vzdálenost: 10 minut

Navštivte jediný čajový statek na světě, který se nachází v těsné blízkosti moře. Všechny ty fotky čajových plantáží, které jsou se Srí Lankou spojené, sice nejsou odsud, ale i tady je toho hodně k vidění a především poznání. Panensky bílý čaj je zde pěstován bez insekticidů a pesticidů a má velmi výraznou chuť.

Zakladatel této čajové plantáže Virgin White Tea, pan Herman, vás vezme na soukromou prohlídku, při které se dozvíte, jak se slavný bílý čaj na plantážích škube a vyrábí. Návštěva samozřejmě končí ochutnávkou, abyste sami pocítili výraznou chuť jednoho z nejlepších čajů na světě, který je navíc i mimořádně zdravý. Jako bonus dostanete i kousek čokoládového dortu. A to už se vyplatí i pro lidi, kteří čaji zas tak neholdují. Milovníci čaje si můžou v malém obchodě čaj i přímo zakoupit. Prohlídka plantáže začíná vždy v 9:30 ráno a trvá zhruba 1,5 hodiny.

RIVER SAFARI

Vzdálenost: 15 minut

River safari můžete navštívit na jezeře Koggala, které je jedním z největších přírodních jezer v této oblasti. Užít si můžete 1,5 hodinovou plavbu lodí, kdy se zastavíte na krátké návštěvy několika ostrovů. Při těch se dozvíte mnoho o produkci skořice, podíváte se na rostoucí zahrady s kořením, rybí pedikúru a navštívíte starý chrám se starými nástěnnými malbami. Během jízdy můžete sledovat nejrůznější ptáky, opice, varany i krokodýly. Prohlídka je omezena na maximálně 6 osob, takže se nebudete mačkat mezi turisty. Pro vaši bezpečnost vám před nástupem na loď bude k dispozici záchranná vesta a balená voda na občerstvení.

PEVNOST GALLE

Vzdálenost: 30 minut

Jen půl hodinky cesty a rázem se ocitnete v době před několika staletími. Výlet do historie vám umožní návštěva 300 let staré pevnosti ve městě Galle, která je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vychutnat si můžete útulnou atmosféru a navštívit i jinou UNESCO památku, čtvrť Fort, ve které naleznete překrásné kavárny, holandské koloniální vily, muzea a další zajímavosti. Určitě si nenechte ujít i návštěvu majestátního majáku a městských hradeb, ze kterých se vám naskytne krásný výhled na město, ale především na Indický oceán.

MAJÁK NA NEJJIŽNĚJŠÍM BODU SRÍ LANKY

Vzdálenost: 50 minut

Ve městě Dondra Head se můžete postavit na nejjižnější bod Srí Lanky, na kterém vás zaujme i největší maják ostrova. Ten je vysoký úctyhodných 54 metrů. Je to místo jako stvořené pro relaxaci. A jen si představte, že dál na jih už se žádná další pevná země nevyskytuje. Kdybyste se rozhodli plavat z ostrova dál přímo na jih, zastavila by vás až Antarktida. Silný pocit, že? Ale rozhodně to nedělejte. ?

MÍROVÁ PAGODA

Vzdálenost: 20 minut

Impozantní pagoda, která se nachází mezi městem Galle a Unawatunou, byla postavena japonskými budhistickými mnichy jako symbol míru, který inspiruje k míru mezi všemi rasami i vyznáními. Na světě se těchto pagod nachází přes 80. Srí Lanka má hned 4. U pagody vám vyrazí dech úžasný výhled na oceán a město Galle. A to jen kousek od nás!

AJURVÉDA

Vzdálenost: 5 minut

Ajurvéda je považována za nejstarší léčebný systém na světě. A tak by byla škoda její účinky nevyzkoušet. Zvlášť pokud jste unavení uspěchaností moderní doby, bolí vás tělo nebo  jen chcete zlepšit náladu, ajurvédské masáže si nenechte ujít. Masáže výrazně přispívají k celkovému uvolnění těla i mysli, zlepšují funkčnost pohybového aparátu i lymfatického systému a napomáhají odplavování škodlivých látek z těla. Dále také zvyšují obranyschopnost, odstraňují psychickou únavu a stres a v neposlední řadě prý zpomalují stárnutí.

Pouhých 5 minut od nás najdete místo, kde si tenhle balzám na tělo i duši můžete dopřát. Na místě vás potěší i ajurvédský obchůdek s řadou koření a ajurvédských produktů.

JÓGA

Vzdálenost: 15 minut

Milovníci jógy si zde přijdou na své. Jóga je spojená především s Indií, která je od ostrova opravdu jen kousek. I proto se i na Srí Lance jóga praktikuje a zacvičit se dá i v našem okolí. Weligama nabízí hned tři místa pro jógovou praxi. A pokud hledáte něco opravdu speciálního, můžete navštívit uznávaného učitele jógy v Mirisse, v místě zvaném Rukshan Yoga.

Ať už hledáte relax nebo adrenalin, jih ostrova je to pravé. Není náhodou, že jsme se ocitli zrovna tady. Doufáme, že vás náš článek přesvědčil o tom, že nudit se na Srí Lance rozhodně nebudete. Se vším vám rádi na místě poradíme a doporučíme to nejlepší právě pro vás. Věříme, že budete ze Srí Lanky odjíždět plni zážitků. A my jsme šťastní, že toho můžeme být součástí.

×