Doprava na Srí Lance

Seznam obsahu

Autobusy jsou hlavním způsobem veřejné dopravy a jsou levné. Dostanete se téměř kamkoliv. Místní i dálkové spoje jezdí poměrně často. Jediný problém jsou neexistující jízdní řády, takže vám nezbude nic jiného, než se postavit na zastávku (pokud ji tedy najdete, protože mnohdy zastávky nejsou označeny) a počkat, až autobus pojede. Také se můžete zeptat místních. Obecně však není problém s tím, když se postavíte k cestě a máváte na projíždějící busy, obvykle zastaví. 🙂

Jízdenku zaplatíte až v autobusu – chodí výběrčí. Důležité je zmínit, že první sedadla za řidičem jsou vyhrazená pro mnichy. 

VLAKEM

Cesta vlakem trvá o něco déle než autobusem, za výhledy to ale stojí. Když budete cestovat vlakem delší vzdálenost, jeďte druhou či první třídou. Je to levné, a hlavně si tak zajistíte místo. Jízdenky lze obstarat buď přímo na nádraží a nebo předem na internetu.  Časy odjezdu a jízdné zjistíte na oficiálních stránkách Srílanských drah.
Sri Lanka - vlak

Nejvytíženější vlaky jsou na trase Colombo – Kandy a Kandy – Badulla, což je jedna z nejkrásnějších vlakových tras na světě. Dříve spojovala čajové továrny na vysočině a sloužila ke svážení čaje.

Sri Lanka - tuktuk

TUKTUKEM

Slouží převážně jako taxík, ale také jako pojízdná pekárna nebo stánek se zmrzlinou. Tyto tříkolky jsou všude a jsou ideálním způsobem, jak cestovat na krátké vzdálenosti. Řidiči vám pravděpodobně budou účtovat hodně – uvidí turistu a budou chtít vydělat. Nebojte se o ceně smlouvat, případně říci ne a chytit si jiný tuktuk.

TIP: Cena se pohybuje okolo 80 LKR/km.

NA MOTORCE

Pronájem motorky vám dává svobodu jet kamkoliv budete chtít. Nedoporučujeme ovšem prozkoumávat celou zemi tím, že všechno odřídíte sami. Pronájem je poměrně drahý ve srovnání s veřejnou dopravou a řízení není bezpečné ani snadné. 

Cena je cca 1500 LKR/den plus cena za pohonné hmoty. Pronájem motorky nabízejí většinou ubytování, případně se stačí kdekoliv zeptat.

Sri Lanka - motorka
Sri Lanka - auto

AUTEM

Pokud se rozhodnete půjčovat auto, což není běžným standartem, budete v půjčovně předkládat pas a platit zálohu. Vždy si důkladně prostudujte podmínky smlouvy, rozsah pojištění, doklady k vozidlu a také jeho stav. Vzhledem k chaotickému provozu a jízdě vlevo příliš nedoporučujeme. Pohodlnější možností je půjčit si auto i s řidičem. Cena totiž není už o tolik vyšší.

Zde jsou například firmy na pronájem vozidel:

malkey.lk    casons.lk

LICENCE

Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Mějte u sebe i svůj původní řidičský průkaz během jízdy, protože pouze tehdy bude platit mezinárodní.

Chcete-li řídit auto, musíte také získat další licenci, kterou vydávají pouze Colombu.

SLUŽBA PICKME

Služby jako Pickme poskytují taxi službu podobnou typu uber, kterou si můžete objednat online prostřednictvím aplikace. Je to o něco levnější.

Doprava je zde divoká a chaotická. Na Srí Lance se jezdí na levé straně, ovšem místní obyvatelé většinou jezdí v tom pruhu, ve kterém je víc volno. Nepsaným pravidlem je absolutní přednost autobusů. Jelikož jsou veliké a předjíždějí, jak se jim zlíbí, je důležité dbát na opatrnosti. Také se připravte na dorozumívání pomocí klaksonu. Přesun z bodu A do bodu B není příliš obtížný, ale obvykle trvá déle, než se očekává. 

Dálnice je dlouhá 126 km a spojuje města Colombo, Galle a Matara. Tip na závěr: Google mapy vám poskytnou přiměřený odhad, který na cestě strávíte.

TIP NA ZÁVĚR: Google mapy vám poskytnou přiměřený odhad, který na cestě strávíte.

Řekni to i ostatním
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest

Ebook o tom, než jsme se dostali na Srí Lanku

5,0 rating

Naprosto nádherný dům, skvělý bazén, vychlazený kokos, slacklina a lednička!! Doporučuji zajet k Janči a Peťovi. Poradí vám se vším, zařídí, vezmou vás k lokálům na úžasné jídlo!!🌴🌴🌴💙

Tereza
5,0 rating

Ja bych spíš řekl, že to musíte zažít!!! Jeďte za Jančou a Peťou! Už se těšíme až zase přijedeme!! A moc děkujeme za pomoc, super zážitky a příjemné bydlení 🙂

Martin
5,0 rating

Do domu Petra a Janči nás svedla shoda okolností a náhod. Bohužel to vyšlo pouze na pár dní, ale bylo to úžasné zakončení našeho pobytu na Srí Lance. Již první domluva přes Instagram, která byla opravdu na rychlo, byla skvělá, na všem jsme se domluvili během pár zpráv a tak to pokračovalo během celého pobytu. Péťa i Janča jsou velmi komunikativní a milí lidé se kterými není problém se na všem domluvit. Měli jsme k dispozici krásný, moderně zařízený pokoj s vlastní koupelnou a WC. V neposlední řadě musíme zmínit bazén, kde se dá číst, odpočívat, blbnout a strávit hodně času (vlastní zkušenost :D). Jako milovníci dobrého jídla jsme ocenili výborné snídaně, které nám Péťa s Jančou připravili a jako bonus si je můžete podle chuti nakombinovat sami.
Po celý pobyt jsme se cítili velmi příjemně, jak se říká “jako doma”. Je málo lidí, kteří jsi jdou za svým snem i když se to zdá nereálné, ale je super vidět na vlastní oči, že to jde.
Ještě jednou děkujeme a doufáme, že se zase potkáme.
R+A

Radek a Aja
5,0 rating

Petr s Jančou odvedli neuvěřitelný kus práce a vytvořili krásné místo, kde je radost pobýt pár dní a užívat si dovolené. Přijeli jsme v 5 lidech a vyšli nám maximálně vstříc. Dům je úžasný, moderní a krásně zařízený. Měli jsme pro sebe celé horní patro a i když nebylo všechno ještě zcela hotové, měli jsme maximální komfort. Oba se o nás celou dobu starali, zařídili nám odvoz na pláž (jízda tuk tukem je opravdu jízda! 😀 ), lekci surfování, doporučili výlety, také jsme společně obědvali a večeřeli, povídali si, … prostě skvělí lidé na skvělém místě 🙂 Nemluvě o nejlepších snídaních na světě! Jestli se rozmýšlíte kam jet, tak sem určitě, budete stejně nadšení jako my 🙂 😉
Péťo a Jančo, díky moc za všechno a držíme palce, jste neskuteční :-*

Míša
Scroll to Top