Očkování na Srí Lanku?

Seznam obsahu

Na co se před cestou očkovat?

Nejlépe by vám měl poradit lékař na základě vaší destinace a stylu cestování.

Zda se necháte před cestou na Srí Lanku očkovat, záleží na vás. Žádná zvláštní očkování zde nejsou povinná. Prověřte si aktuální platnost očkování proti tetanu, ten by vám rozhodně neměl chybět. Následující druhy očkování jsou doporučeny:

Název Počet vakcín Doba očkování Cena očkování Přeočkování
Žloutenka A,B 3x 1 x, 1 x po měsíci, 1x za 6 měsíců 1.970 Kč Není třeba
Břišní tyfus 1x 1x 1.070 Kč Jednou za 3 roky
Vzteklina 3x 1 x, 1x za 7 dní, 1x za 28 dní 960 Kč Jednou za 5 let

Pokud je to možné, vezměte si jeden či dva dny volna, případně jděte na očkování v pátek, abyste měli dva dny na regeneraci. Po očkování člověk bývá unavený, v případě žloutenky vás může bolet rameno.

Jak dlouho předem?

Za nás ihned, jakmile si zvolíte destinaci. Nejlépe 3 měsíce před cestou, jelikož některá očkování je třeba podstoupit v sérii s několikatýdenním odstupem.

Kde se nechat očkovat?

Můžete se objednat či zajít do centra cestovní medicíny v nejbližší nemocnici. Vakcíny tam bývají o něco levnější, počítejte však s delšími čekacími lhůtami v čekárně. Další varianta je praktický lékař. U něj pravděpodobně zaplatíte pár korun navíc.

Příspěvky od pojišťovny

Většina zdravotních pojišťoven zpětně přispívá na některé z očkování. Určitě se o tom informujte, příspěvek vždy potěší. Stačí doložit doklad od vakcíny a lékařskou zprávu o její aplikaci.

Obnovení očkování

Pokud již máte některá očkování, je dobré si prověřit její platnost. U některých očkování je po pár letech nutná opětovná vakcinace. I kvůli evidenci, kdy a co obnovit, se hodí mít mezinárodní očkovací průkaz. Ten vám v centru cestovní medicíny vystaví za poplatek 100 Kč.

Další doporučení?

Kvalita vody: Vyčistit si zuby nebo omýt ovoce pod kohoutkovou vodou je bezpečné. Pijte ale raději balenou nebo přefiltrovanou vodu. Dodržujte pitný režim.

Ochrana proti komárům: Doporučujeme si koupit v ČR repelent s vysokým obsahem DEET. Zde na Srí Lance se prodává tzv. citronela, která účinkuje kratší dobu.

Spáleniny od slunce: Pokud se spálíte, doporučujeme koupit gel Aloe Vera v obchodě Food City či sehnat od místních stonek aloe vera a namazat spálenou část těla.

Nachlazení: I v tropickém počasí se můžete nachladit. Příčinou mohou být přechody z klimatizovaných místností nebo i dlouhá cesta tuktukem či autobusem s otevřenými dveřmi a okny. Pomáhá na to skvěle kořeněný čaj Samanah, který koupíte v lékárně či obchodu Food City.

Řekni to i ostatním
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest

Ebook o tom, než jsme se dostali na Srí Lanku

5,0 rating

Naprosto nádherný dům, skvělý bazén, vychlazený kokos, slacklina a lednička!! Doporučuji zajet k Janči a Peťovi. Poradí vám se vším, zařídí, vezmou vás k lokálům na úžasné jídlo!!🌴🌴🌴💙

Tereza
5,0 rating

Ja bych spíš řekl, že to musíte zažít!!! Jeďte za Jančou a Peťou! Už se těšíme až zase přijedeme!! A moc děkujeme za pomoc, super zážitky a příjemné bydlení 🙂

Martin
5,0 rating

Do domu Petra a Janči nás svedla shoda okolností a náhod. Bohužel to vyšlo pouze na pár dní, ale bylo to úžasné zakončení našeho pobytu na Srí Lance. Již první domluva přes Instagram, která byla opravdu na rychlo, byla skvělá, na všem jsme se domluvili během pár zpráv a tak to pokračovalo během celého pobytu. Péťa i Janča jsou velmi komunikativní a milí lidé se kterými není problém se na všem domluvit. Měli jsme k dispozici krásný, moderně zařízený pokoj s vlastní koupelnou a WC. V neposlední řadě musíme zmínit bazén, kde se dá číst, odpočívat, blbnout a strávit hodně času (vlastní zkušenost :D). Jako milovníci dobrého jídla jsme ocenili výborné snídaně, které nám Péťa s Jančou připravili a jako bonus si je můžete podle chuti nakombinovat sami.
Po celý pobyt jsme se cítili velmi příjemně, jak se říká “jako doma”. Je málo lidí, kteří jsi jdou za svým snem i když se to zdá nereálné, ale je super vidět na vlastní oči, že to jde.
Ještě jednou děkujeme a doufáme, že se zase potkáme.
R+A

Radek a Aja
5,0 rating

Petr s Jančou odvedli neuvěřitelný kus práce a vytvořili krásné místo, kde je radost pobýt pár dní a užívat si dovolené. Přijeli jsme v 5 lidech a vyšli nám maximálně vstříc. Dům je úžasný, moderní a krásně zařízený. Měli jsme pro sebe celé horní patro a i když nebylo všechno ještě zcela hotové, měli jsme maximální komfort. Oba se o nás celou dobu starali, zařídili nám odvoz na pláž (jízda tuk tukem je opravdu jízda! 😀 ), lekci surfování, doporučili výlety, také jsme společně obědvali a večeřeli, povídali si, … prostě skvělí lidé na skvělém místě 🙂 Nemluvě o nejlepších snídaních na světě! Jestli se rozmýšlíte kam jet, tak sem určitě, budete stejně nadšení jako my 🙂 😉
Péťo a Jančo, díky moc za všechno a držíme palce, jste neskuteční :-*

Míša
Scroll to Top