Srí Lanka očkování

Preventivní očkování do zahraničí je jedno z cestovatelských témat. Často dostáváme dotazy ohledně Srí Lanky a očkování, proto jsme se rozhodli sepsat pár dobrých tipů a podělit se o zkušenosti.

Na co se před cestou očkovat?

Nejlépe by vám měl poradit lékař na základě vaší destinace a stylu cestování.

Zda se necháte před cestou na Srí Lanku očkovat, záleží na vás. Žádná zvláštní očkování zde nejsou povinná. Prověřte si aktuální platnost očkování proti tetanu, ten by vám rozhodně neměl chybět. Následující druhy očkování jsou doporučeny:

NázevPOČET VAKCÍNDoba očkováníCENA OČKOVÁNÍPřeočkování
Žloutenka A,B3 x1 x, 1 x po měsíci, 1x za 6 měsíců1.970 KčNení třeba
Břišní tyfus1 x1 x1.070 KčJednou za 3 roky
Vzteklina3 x1 x, 1x za 7 dní, 1x za 28 dní960 KčJednou za 5 let

Pokud je to možné, vezměte si jeden či dva dny volna, případně jděte na očkování v pátek, abyste měli dva dny na regeneraci. Po očkování člověk bývá unavený, v případě žloutenky vás může bolet rameno.

Jak dlouho předem?

Za nás ihned, jakmile si zvolíte destinaci. Nejlépe 3 měsíce před cestou, jelikož některá očkování je třeba podstoupit v sérii s několikatýdenním odstupem.

Kde se nechat očkovat?

Můžete se objednat či zajít do centra cestovní medicíny v nejbližší nemocnici. Vakcíny tam bývají o něco levnější, počítejte však s delšími čekacími lhůtami v čekárně. Další varianta je praktický lékař. U něj pravděpodobně zaplatíte pár korun navíc.

Příspěvky od pojišťovny

Většina zdravotních pojišťoven zpětně přispívá na některé z očkování. Určitě se o tom informujte, příspěvek vždy potěší. Stačí doložit doklad od vakcíny a lékařskou zprávu o její aplikaci.

Obnovení očkování

Pokud již máte některá očkování, je dobré si prověřit její platnost. U některých očkování je po pár letech nutná opětovná vakcinace. I kvůli evidenci, kdy a co obnovit, se hodí mít mezinárodní očkovací průkaz. Ten vám v centru cestovní medicíny vystaví za poplatek 100 Kč.

Další doporučení?

Kvalita vody: Vyčistit si zuby nebo omýt ovoce pod kohoutkovou vodou je bezpečné. Pijte ale raději balenou nebo přefiltrovanou vodu. Dodržujte pitný režim.

Ochrana proti komárům: Doporučujeme si koupit v ČR repelent s vysokým obsahem DEET. Zde na Srí Lance se prodává tzv. citronela, která účinkuje kratší dobu.

Spáleniny od slunce: Pokud se spálíte, doporučujeme koupit gel Aloe Vera v obchodě Food City či sehnat od místních stonek aloe vera a namazat spálenou část těla.

Nachlazení: I v tropickém počasí se můžete nachladit. Příčinou mohou být přechody z klimatizovaných místností nebo i dlouhá cesta tuktukem či autobusem s otevřenými dveřmi a okny. Pomáhá na to skvěle kořeněný čaj Samanah, který koupíte v lékárně či obchodu Food City.

řekni to i ostatním
Share on facebook
Facebook 0
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest 0