Počasí na Srí Lance

Počasí na Srí Lance

Díky svému tropickému podnebí, patří Srí Lanka mezi země, které je možné navštívit prakticky v jakoukoliv roční dobu. Přesto se však jednotlivá roční období liší.

Srí Lanka leží v tropickém pásu a počasí zde je v různou roční dobu a na různých místech ovlivňováno monzuny, které s sebou mohou přinést vydatné dešťové srážky. Záleží tedy, do jaké části Srí Lanky a kdy přesně, se chcete vypravit. Co na Srí Lance chcete podniknout. Zda jedete pouze za odpočinkem k moři, surfováním, nebo chcete prozkoumat vnitrozemí a kulturní památky na severovýchodě ostrova.

Kdy a kam vyrazit

Počasí na Srí Lance ovlivňují dvě monzunová období. První z nich trvá od května do srpna a přináší deště především v jihozápadní a centrální oblasti ostrova. Období sucha zde pak trvá přibližně od prosince do dubna.

  • Pokud tedy chcete podniknout klasický turistický okruh z Kolomba přes Kandy, městečko v horách Ella a užít si krásné pláže na jižním či jihozápadním pobřeží ostrova, vyplatí se vyrazit v zimě.

Druhé monzunové období trvá od září do ledna a zasahuje severní polovinu ostrova a východ. Období sucha v této oblasti trvá přibližné od května do září.

  • Jestli tedy chcete navštívit turisticky známé kulturní památky jako je trojice Sigirya, Polonnaruwa a Anuradhapura, jeskynní chrám Dambulla, nebo vyzkoušet surfování v oblasti Arugam Bay, určitě se vyplatí vyrazit na jaře či přes léto.

Teploty

V nížinách a pobřežních oblastech se průměrné roční teploty pohybují mezi 27 °C do 32 °C. Oproti tomu v horských oblastech, jako je městečko Ella či Nuwara Eliya, mohou teploty klesnout i k deseti stupňům celsia přes noc. Průměrná teplota moře se pak celoročně pohybuje okolo 28 °C.

Hlavní sezóna

Hlavní turistická sezóna na Srí Lance obecně trvá od prosince do dubna. Což je také ideální doba k návštěvě našeho českého zázemí. 

Nicméně ať už se rozhodnete vyrazit na Srí Lanku kdykoliv, vždy na vás alespoň na chvíli během dne vykoukne sluníčko. Celoročně si tak můžete užívat letních tropických teplot s vyšší vlhkostí vzduchu, koupat se v teplém moři, objevovat krásy přírody, místní kulturu, užívat si gastronomické zážitky a pohostinnost místních lidí.


rezervace

×